SEGA GAME GEAR

ssega

Dziś opowiem wam o pewnej konsoli która bardzo mocno rywalizowała z pierwszym game boyem. Mowa o SEGA GAME GEAR. Co ów sprzęt miał ( ma również do dziś) do zaoferowania, jakie posiadał gry i czy warto w dzisiejszych czasach się w nią zaopatrzyć na to odpowiem w tekście. Bez długich przywitań. Zaczynamy!

Wady, zalety i kilka słów o konkurencji.

Konsola Game Gear oferowała nam znacznie więcej niż jego rywal. Kolorowy wyświetlacz,podświetlenie, dobry dźwięk wydobywający się z głośnika i znacznie przewyższająca grafika. Co więc nie zagrało? Konsola ta miała swoją premierę w 1990 roku. Był to moment w którym firma Nintendo miała już dobrze ugruntowaną markę w świecie konsol przenośnych. Wady były przez młodych graczy ciężkie do strawienia. Wszystko rozbiło się o technologie. W związku z tym że konsola była tak mocno zaawansowana wymagała 6 baterii co starczyło tylko na 5-6 godzin rozgrywki. Game Boy zaś wymagał czterech i to wystarczyło na 10 godzin cieszenia się z gry. Drugą  wadą konstrukcyjną był rozmiar. Game Gear jest potężny nie tylko ze względu na bebechy w środku, ale również i na wymiary. Ponieważ te znacznie przewyższały obecne wtedy standardy. Jego konkurent to 3/4  wielkości co było trudne do przełknięcia. Bez bojówek ani rusz. Technologia to również cena i ta też nie była dla każdego. 149 dolarów w dniu premiery dla wielu było ceną zaporową. Nie mam was zamiaru oszukiwać mówiąc że to była straszna klapa. Wręcz przeciwnie. Game gear mimo swoich wad posiadał liczną rzesze fanów. W dawnych czasach konsolowcy dzielili się na fanów Segi i Nintendo. Korporacje o tym wiedziały to też nie zostawiały tego „samopas” co możemy zaobserwować w licznych reklamach.

Gry, akcesoria.

390 gier na tą konsole to dość pokaźna biblioteka. Oczywiście Sega stawiała na swoich faworytów takich jak Sonic , Golden Axe, Ecco itp. No i bardzo słusznie. Tytuły te rozchodziły się świetnie i pomogły ów konsoli zagościć na sztandarowym miejscu z oznaczeniem „jedna z kultowych konsol”.Jednak było też coś co pokazało jak mocną Game Gear jest konsolą. Przystawka  Master System Converter pozwalała bowiem na odpalanie na gier  z jej stacjonarnego brata. Zaowocowało to tym że teraz Game Gear dostał kilkaset tytułów więcej. To jednak nie były jedyne ciekawe akcesoria. Konsola ta dostała również TV tuner i FM tuner. To znacznie rozszerzało możliwości konsoli.

Co było potem?

Tak na szybko mówiąc było dość smutno. Sega w 2000 roku sprzedała możliwości produkcyjne firmie Majesco jednak ta nie skorzystała z powierzonych im praw i tak w 2002 zaprzestano jej produkcji mimo iż moim zdaniem mogła spokojnie po lekkim ulepszeniu przez ów firmę konkurować z kolejnymi generacjami Game Boyów. Jednak tak się nie stało. Mimo to nasz „wielkolud” był najdłużej i najlepiej sprzedającą się konkurencją dla handheldów firmy Nintendo.

Czy warto i czy posiadam ją na półce.

O sprawną konsole jest bardzo ciężko. Jednak gdy już taką znajdziemy to są to granice 100-150 zł.  No cóż, tanio nie jest. Ja mam swój egzemplarz na półce z konsolami przenośnymi. Dodam tylko że zajmuje sporą część tej półki. Niestety mój egzemplarz nieco podupadł na zdrowiu.  To co dzieje się na ekranie widoczne jest pod kątem (częsta wada) .  Nie wierzcie w to że gram z 6 „paluszkami”. Konsola ma możliwość podpięcia zasilacza od master system. W związku z tym że jest w takim stanie nie gram na niej zbyt często. Jednak wiem dobrze że konsola jest warta uwagi i ma ciekawą bibliotekę która zadowoli nie jednego retro gracza. Jeżeli jeszcze jej nie masz a interesuje cie jej „potęga” to radzę poszukać na serwisach aukcyjnych.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s