RECENZJA# PERFECT DARK ZERO (X360)

Pierwszy raz nie wiem jak zacząć recenzje. Może powiedzieć, że Perfect Dark Zero to kontynuacja tytułu z lat królowania N64? A może dodam, że tytuł ten stworzyła legendarna już firma Rare? Czy może uprzejmie zaznaczę , że poniższa gra to tytuł ekskluzywny na X360 będący wielkim powitaniem owego sprzętu na rynku. Cokolwiek o niej nie powiem nie będzie to nic spektakularnego co wbije was w fotel. Chociaż nie! Poczekajcie! Wiecie ile ta gra kosztuje na rynku wtórnym? 5 zł.

Perfect-Dark-Zero-713-4

Zaczynamy!

Przyznać muszę się bez bicia, że w pierwszą część Perfect Dark nigdy nie grałem. Nie jest to jednak wymagana znajomość, bowiem cała fabuła nakreślona jest od nowa w oparciu o nieprzyzwoite w swym przekazie cutscenki rodem z kina lat 90. Suche dialogi, strzelaniny z wykorzystaniem pracy zespołowej i dziwni przeciwnicy, którzy w żaden sposób nie pasują do charakteru gry. PDZ to istny misz-masz i gra wypełniona archaizmami. Już na początku rozgrywki licz się z tym, że przyjdzie ci poszperać w ustawieniach by dopasować sterowanie do teraźniejszych standardów. To predefiniowane przyprawia o odruch wymiotny. Na szczęście to można zmienić i spokojnie przejść dalej. Jeśli jesteś fanem wszelkich systemów strzelania rodem z COD-a to zapomnij o masowym przybliżaniu broni do ramienia by celować w przeciwnika, odrzuć wszelkie QTE i przyzwyczajenia względem oskryptowanych plansz. Tu tego nie zaznasz. Tutaj walka kieruje się raczej w kierunku arcadowym. Znamy to choćby z Serious Sama, mimo  że całość przypomina mechaniką GoldenEye z n64. Zasady są proste! Odpierasz atak wrogów w różnych lokacjach i nie dajesz się zabić. Czy to jednak wystarczy na 13-poziomowy tytuł?

40611320050925_170650_4_big

Ta gra jest jak zupa pomidorowa.

Jadłeś ją wiele razy, ale jeśli jest dobrze przyprawiona to nie masz się do czego przyczepić. Pamiętam jak czytałem recenzje Perfect Dark Zero w PSX EXTREME. Redakcja była dość zawiedziona twierdząc przy tym, że nie jest to tytuł mający przekonać kogokolwiek do zakupu nowej konsoli. Trudno w tym przypadku się z nimi nie zgodzić. Grafika  nie jest tym co możemy oglądać w tytułach takich jak Gears of War, czy Halo. Powiem więcej! Xbox pierwszej generacji miałby spore szanse na poradzeniu sobie z całością, ale poza jednym faktem. Fizyka poruszania się postaci ( w zasadzie mówimy tu tylko o dłoniach) jest rewelacyjna i pokazuje jednak ten przeskok technologiczny. Tego jednak nie można powiedzieć o samych wrogach. Słabo wykonane modele z ciężkim do wyczucia modelem interakcji. Przeciwnicy zachowują się jak banda samobójców nie kryjących się za niczym. Stoją, ładują w ciebie amunicją i czekają na śmierć. Cover system jest w tej grze totalnym nieporozumieniem.

pdzero02h

System osłon z naszej strony wygląda bardziej na pokaz graficzny, który dobrze będzie wyglądał na trailerze aniżeli sprawdzał się w samej rozgrywce. W momencie osłaniania kamera zmienia się na widok trzecioosobowy. Nie byłoby to złe gdyby nie fakt, że celowanie w tej materii jest strasznie spieprzone i w całej grze użyłem tej funkcji tylko raz i o ten jeden raz za dużo.

Nie jest jednak tak źle

Muzyka i lokacje ratują całą grę. Fabuła bardzo fajnie tworzy sobie wymówkę by pokazać nam Chiny, nocne życie, dżungle, czy zimowe tereny. Całości towarzyszy świetna ścieżka dźwiękowa, która jak cała gra odnosi się do lat 90 i arcadowych poczynań. Te dwa czynniki są tak dobre, że potrafią nudną rozgrywkę przenieść w zupełnie nowy wymiar. Zachęcają nas do odkrycia nieznanego i pokazują przy tym jak wiele można zrobić w świecie gier jeśli tylko ma się ku temu chęci i nieograniczone pomysły.

maxresdefault

Podsumowanie

Ciężko jest opisywać tak nierówny tytuł. Również jeśli mowa o grze za tą cenę. Czy polecam? Zdecydowanie tak. Warto chociażby ze względu na to by zobaczyć jak kiedyś robiło się strzelanki i jak bardzo cała branża powędrowała w jednym wytartym do granic możliwości kierunku nie biorąc przy tym jeńców w postaci pomysłowych twórców.

Ocena Końcowa 7/10

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s