Game Boy Camera, czyli rewolucja sprzed lat

gbcamera

Linia Game Boy zrewolucjonizowała rynek gamingowy. Przez lata swojego istnienia powstawały liczne gry na kolejne maszynki, za którymi szalał świat. Przez tyle lat tworzono również wiele akcesoriów powiększających możliwości konsoli o odbiór telewizji analogowej i radia, zewnętrzne lupy i podświetlenia ekranów i wiele innych dziwnych dodatków zasługujących na osobny wpis. Dziś jednak mowa o Game Boy Camera wydanym w 1998 roku przez Nintendo.

Kiedyś tak nie było….

W roku 1998 nikt jeszcze nie myślał o tym, że jego telefon będzię robił zdjęcia w wysokich rozdzielczościach i zawierał wszystko czego tylko dusza zapragnie. Nic więc dziwnego, że Game Boy Camera był jak na swoje czasy niesamowitym hitem. Dzisiaj ta kamera jest jedynie przyjemnym dla oka reliktem przeszłości. Czterokolorowa paleta barw (pozwalająca na kompatybilność z każdym Game Boyem poza Micro) ,rozdzielczość 128×112 to zdecydowanie nie są parametry powodujące wyrywanie włosów z głowy. Jednak Game Boy Camera miał być od początku czymś sprawiającym masę radości i trudno mówić o tym tylko i wyłącznie jak o urządzeniu do robienia zdjęć. Wszystko za sprawą softu wewnątrz kartridża.

Zabawa interaktywna

GBCamera oferowała sporą ilość opcji. Zaczynając od prostych efektów np. tworzenia zdjęć panoramicznych, prostych montaży, a także przechowywania 30 zdjęć w celu wykorzystania ich w grach i edycji takich jak np. domalowanie wąsów (:) ). Najważniejszym w tym wszystkim jednak były gry. Tych było kilka i faktycznie granie w klasyki z Game&Watch z własną twarzą wklejoną w postać to spora frajda. Całość jednak ma jedną wadę. Cholernie nie intuicyjne menu stworzone na kształt jrpg. Zanim trafisz do wszystkich opcji minie trochę czasu co zdecydowanie nie jest plusem tego urządzenia, dodatkowo dziwne przerywniki w grach zawierające ludzkie twarze. W tym miejscu zdecydowanie wolałbym oglądać Mario i spółkę. To przecież sprzęt od Nintendo prawda?

Zdjęcia w konsoli i co dalej?

Game Boy Camera nabiera całości po zdobyciu kolejnego niesamowitego akcesorium- Game Boy Printer. Ta jest miniaturową drukarką termiczną pozwalającą drukować zdjęcia na papierze podobnym do tego, na którym drukowane są paragony (nie jestem w stanie stwierdzić tego na pewno, nie posiadam jej jeszcze w swojej kolekcji ). Przyznać trzeba, że to dość przełomowa możliwość jak na tamte czasy. Game Boy Polaroid? Trochę tak 🙂 Chętnie sprawdziłbym jak to działa w praktyce.

Podsumowując

Game Boy Camera na nikim już dziś nie zrobi wrażenia. Na nikim poza kolekcjonerami! Cena na allegro oscyluje w granicach 30 zł i nie jest to zbyt wygórowana kwota by zaczerpnąć trochę retro oddechu. Zdecydowanie warto by zaspokoić swoją ciekawość.

 

 

 

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s