Fanboy- pozytywna miłość, czy zaślepienie.

300

Żyjemy w czasach, w których mimo swojej niechęci jesteśmy wrzucani do pewnych szufladek pozwalających innym ludziom mieć do nas stosunek negatywny lub pozytywny. Tak już jest, że w momencie internetowych prędkości życia nie chcemy rozdrabniać się i walczyć z wizją tego, że każdy człowiek jest inny i nie można go przesadnie szufladkować. To katalogowanie ludzi prowadzi do błędnego określania danych jednostek wykorzystując przy tym błędne sformułowania takie jak niegdyś emo,obecnie hipster itp. Fora internetowe i środowiska growe (choć nie tylko) posiadają również swoje nazewnictwa takie jak np. fanboy.

Oni są wszędzie!

Obecnie mianem fanboya nazywamy człowieka, który jest naszym zdaniem zaślepiony miłością do jakiejś marki, filmu, gry, komiksu itp. i nie przemawiają za nim żadne rozsądne argumenty przeciw danej jednostce.  Osobnik ten wywyższa uwielbiany punkt nad inne twierdząc , że jest najlepszy i nie ma sobie równych. Taki człowiek wytwarza w innych odbiorcach niechęć do danej firmy przypominając przy tym walczących kiboli, bądź wyznawców partii politycznych.

Z tym zjawiskiem spotykamy się na co dzień odwiedzając jakikolwiek portal związany z grami. W naszym kraju wydaje się być to dość powszechne. Często spowodowane jest to pewnymi czynnikami np. finansowymi. Z jednej strony nie ma się czemu dziwić. Rzadko kiedy Kowalski może sobie pozwolić na dwie konsole i staje się wrogo nastawiony do tego czego nie posiada. Z drugiej, czy faktycznie taka nienawiść jest uzasadniona? Można uznać moje przekonania za chore, ale wielokrotnie spotkałem się z taką postawą, która po zdobyciu obu sprzętów (np. psp i nds) gwałtownie się zmieniła na przekonanie , że obie mają coś do zaoferowania. Kolejnym czynnikiem może być samo podejście firm do konkurencji. Szydzenie z decyzji podjętych przez innych, i faktyczne podejście ich samych, że są najlepsi. To normalne, bo przecież nikt o zdrowych zmysłach nie powiedziałby o swojej firmie, że jest słabsza od innej  lub równie dobra. Musi być lepsza! Co prawda sytuacja się zmienia i firmy powoli zaczynają doceniać swoją konkurencje gratulując sobie nawzajem startu nowych generacji. Jednak mentalność odbiorców (konsumentów) jeszcze długo się nie zmieni. Mamy we krwi walkę o to, że nasze jest lepsze i żadne posunięcie naszego obiektu kultu nie jest w stanie nic poradzić. Jedyne co może uratować wielu odbiorców to usunięcie z siebie mentalności gimnazjalisty, który dorasta i zawsze ma racje. Czas dojrzeć i nie kłócić się, nie narzucać swoich racji. To, że ktoś wielbi inną firmę niż ja nie wyklucza go przecież z możliwości rozmowy o grach i innych rzeczach. No chyba, że skwituje mnie na starcie, że „Nintendo jest dla dzieci!” Fanboye psują chęć z grania jako hobby, możliwość wymiany zdań, chęci pozostawienia komentarza w danym miejscu. Nim to zrobimy z góry zastanawiamy się nad skutkami i która „osada” nas zaatakuje. Te świetne komentarze ludzi, którzy zjedli wszystkie rozumy powodują spadek chęci  interakcji i dzielenia się radością z ukończonego tytułu lub krótkiego skwitowania co sądzimy o danej informacji. Można to zignorować, ale ile razy jesteś w stanie to wytrzymać?:)

Jestem fanboyem?

Gdyby ktoś zadał mi takie pytanie to zapewne zastanawiałbym się nad tym kilka chwil. Ten kto odwiedza nas regularnie wie, że najwięcej informacji można znaleźć o firmie Hydraulika. Jednak nie jestem tym gościem, który pluje jadem na forach, by bronić swej twierdzy. Nie walczę z wiatrakami i potrafię powiedzieć, gdy N faktycznie nie radzi sobie w pewnych momentach. Wciąż jednak wierze w ich poczynania, świetnie się bawie przy ich grach i nie czuje się wykluczony z rozmowy o tytułach na konsolę innej firmy lub pc. Bo doceniam wszystkie systemy i najchętniej chciałbym mieć jakie tylko można. Krótko mówiąc jestem fanem.

Podsumowując

Tekst ten nie ma zamiaru nikogo obrażać, jest kolejny raz luźnym przemyśleniem chcącym zachęcić do dyskusji i podzielenia się opinią. Nie wysnuwam żadnych „jedynie słusznej” teorii i nie próbuje jej narzucać, dziele się tylko przemyśleniami na ten temat. Co sądzicie o zjawisku fanboy’stwa? Czym jest to spowodowane?:) Kilka słów w komentarzach mile widziane.

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s