OnLive – Nowy kanał dystrybucji.Gry jako wartość fizyczna.

Obrazek

Mieć i mieć to dwie różne kwestie.Głupie stwierdzenie? Nic bardziej mylnego gdyż w dzisiejszych czasach możemy posiadać już na wiele sposobów.Możemy mieć grę na półce lub jako zakup z dystrybucji cyfrowej w postaci kilku gigabajtów na dysku konsoli czy komputera.Pojawiła się również 3 alternatywa.Można mieć nie tyle grę, co dostęp do niej.Onlive to klient który z pomocą  (minimum) 3mb internetu potrafi wykrzesać z naszego komputera grafikę hd.Jednak to tylko mylne złudzenie że ta grafika to nasz komputer gdyż jedyne co musimy posiadać by odpalić te wszystkie gry to byle jaki komputer z kartą graficzną obsługującą pixel shader 2.0 .TYLE! Nie musimy aktualizować bebechów w kompie by pograć w najnowsze gry.Wydajemy tylko na dostęp do tytułu na onlive i płacimy co miesiąc za internet.

No dobrze ale jak to konkretnie działa?

Według wikipedii tak:

OnLive – platforma do gier typu wideo na życzenie zapowiedziana na Game Developers Conference w marcu 2009. Cała gra odbywa się na zdalnym serwerze, a zrenderowana treść przesyłana jest do użytkownika za pomocą szybkiego łącza internetowego. Do gry wystarczy telewizor z prostą przystawką lub komputer o bardzo małej mocy obliczeniowej (jakikolwiek komputer z systemem XP, Vista lub Mac OS X). Wszystkie gry w serwisie są dostępne w formacie 720p. OnLive zaleca łącze internetowe 5 Mbit/s lub szybsze, a absolutne minimum to 3 Mbit/s[1]. Serwis został uruchomiony 17 czerwca 2010 w USA.

Co możemy zrobić za darmo na onlive?

Grać w prawie każdą grę którą posiadają w wersji trial (30 minutowej). Czyż to nie super? SUPER.Bo nawet gdy chcemy potestować ową usługę to możemy spędzić na samym ogrywaniu biblioteki po 30 minut spokojnie kilka godzin na Onlive.Dostępne również są opcje takie jak czat głosowy i „w piśmie”. Dodawanie znajomych i możliwość oglądania jak oni radzą sobie w niektórych grach.

Wady?

Zwolennikom wydań pudełkowych nie odradzam dlatego gdyż nie posiadając mocnego komputera za często niską cenę możemy pograć w sławne tytuły.Jednak równie często jest tak że ceny które są podawane w dolarach w przeliczniku na nasze PLN mijają się z opłacalnością. Wadą również może być to że jesteśmy uzależnieni od korzystania z internetu by móc pograć w zakupioną grę. Jednak w ów czasach powoli nienormalnym staje się nie mieć do niego dostępu.

Podsumowanie.

Warto poświęcić OnLive choć chwilę uwagi by złożyć pokłon nowoczesnej technologii. Jest to kolejna alternatywa dla dystrybucji gier.Ich dostępność jest coraz większa.Powinniśmy być z tego dumni i radować się tym gdyż za czasów commodore 64  największym źródłem dystrybucji gier było piractwo.Warto, warto, warto!

P.S.

ONLIVE dostępny jest również na tabletach i telefonach komórkowych z androidem

Reklamy

3 responses to “OnLive – Nowy kanał dystrybucji.Gry jako wartość fizyczna.

  1. Ja tam będę kupował gry w pudełkach do puki będą takie wydawane. Cyfrowo kupuję tylko to, czego na płycie nie dostanę.

    • Jednak spójrz na to ze strony alternatywy.Mając słabego kompa takie rozwiązanie jest na prawdę zacne.Sam sprawdziłem.Bardzo dobrze się to sprawuje na słabych komputerach.Nie każdy chce mieć konsole i nie każdy chce wydać kasę na drogiego kompa chcąc pograć raz na kiedy w coś dobrego. Niemniej jednak również wole pudełka:) tym bardziej że starsze konsole i dyskietki czy też stare wydania gier to jednak wyższość nad zakupem w necie cyfrowej dystrybucji.

      • No kto co lubi. Jeden chce tylko sobie zagrać i nie bawić się w wymianę co chwilę podzespołów w PC i to jest dla niego dobre rozwiązanie. Ja np muszę wiedzieć, że gra jest moja i muszę ją mieć na półce. Chociaż teraz coraz mniej się można poczuć właścicielem nośnika, bo coraz to głupsze regulaminy wymyślają wydawcy.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s